مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یک بنای تاریخی مربوط به قرن هفتم هجری میباشد. این مسجد در مرکز شهر ارومیه در خیابان اقبال و در قسمت جنوبی بازار بزرگ ارومیه واقع شده است، قدمت این مسجد بر تاریخی بودن شهر ارومیه دلالت دارد و شامل آثار قدیم از دوره های گذشته میباشد. گرچه در دوره های مختلف تکمیل و باسازی گردیده تا به شکل امروزی خود در آمده است.

masjed-jamea-urmia (4) masjed-jamea-urmia (2) masjed-jamea-urmia (1)

مسجد جامع شکوه تاریخی شهر ارومیه در دوران های گذشته را به ما نشان میدهد، به طوری که محراب این مسجد از نظر گچبری یکی از زیباترین آثار دوران خود محسوب میشود، کتیبه های که در اطراف گنبد مسجد است زیبایی خاصی به آن بخشیده است. برخی از محققان بر این باوراند که این مسجد جامع ابتدا آتشکده بوده و پس از آمدن مسلمانان ویران شده و در قرن هفتم هجری بر روی آن مسجدی ساخته اند. این محققان اعتقاد دارند که معماری گچبری و سبک تزئیناتی آن بسیار شبیه به سبک سلجوقیان است.

مسجد جامع ارومیه درسال ۱۳۱۴ با شماره ۲۴۳ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است، و امروزه مکان مناسبی برای دید و بازدید و پیوند خوردن با گذشته شهر ارومیه است.

masjed-jamea-urmia (3) masjed-jamea-urmia (10) masjed-jamea-urmia (9)

در موارد زیر برخی از آثار در دوران های مختلف مسجد را بررسی میکنیم:

شبستان گنبد دار مسجد:

به احتمال  زیاد این بخش مربوط به دوران سلجوقیان است که هسته اصلی و اولیه مسجد را تشکیل میدهد محراب مسجد با گچبری های بی نظیر آن در این قسمت قرار دارد و احتمالا در تاریخ ۶۷۶ ه.ق و زمان حکومت ایلخانان ساخته شده است. این شبستان پلانی مربعی دارد که بر روی چهار ستون سنگی استوار شده است و در هر قسمت از شبستان یک گنبد وجود دارد بجز قسمت جنوبی شبستان

چهل ستون متصل به شبستان گنبددار:

این چهل ستون به خاطر صدمات وارد شده به آن چندین بار مرمت شده است اما زمان ساخت آن جدیدتر از شبستان میباشد در حالی که در کف آن در زمان خاک برداری اشیائی از زمان ایلخانان پیدا شده است.

حجره های قدیمی اطراف صحن مسجد:

بر اساس سنگ نوشته های موجود در این حجره ها زمان احداث آنها مربوط به سال های ۱۱۸۴ ه.ق یعنی  اوایل دوره زندیه است.

بخش نوساز دراطراف صحن مسجد:

این بخش در طی  دو دهه اخیر به جای بافت قدیمی آن ساخته شده است.

masjed-jamea-urmia (7) masjed-jamea-urmia (6) masjed-jamea-urmia (5)

مسجد جامع ارومیه
مسجد جامع ارومیه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.