مسجد مهدی القدم ارومیه

مسجد مهدی القدم ارومیه

مسجد مهدی القدم ارومیه

این مسجد در استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه و در نزدیکی میدان امام حسین(ع) واقع شده است.

مسجد مهدی القدم از ضلع جنوبی غربی به خیابان سرداران ۲، از ضلع شرقی به کوچه شهید بهزاد دربندی ( محله مهدی القدم سابق) و از دو ضلع دیگر به ساختمان های مسکونی مشرف می شود.

مسجد مهدی القدم یکی از قدیمی ترین مساجد ارومیه است، طبق گفته های مردم محله، حدود ۲۵۰ سال پیش قطعه سنگی با ردپای منتسب به امام زمان به وسیله یکی از معتمدین محل در زمین بنای مسجد کشف شده، که امروزه در ضریحی مطلا در داخل مسجد نگهداری می‌شود.

با گذشت زمان و با توجه به اعتقادات مردم به قداست آن زیارتگاه به مسجد تبدیل شد و به موجب این قدمگاه مسجد را مهدی القدم نامیدند.

بانی بنای نخستین این مسجد مشخص نیست و با استناد به سنگ نوشته که در قدمگاه مسجد یافت شده تاریخ تعمیر قدمگاه به سال ۱۲۱۶ هجری قمری برمیگردد. البته میتوان اذعان داشت که مسجد می بایست پیش از این تاریخ ساخته شده باشد. همچنین نام این مسجد را در کنارمساجدی مهم مانند مسجد جامع، مسجد سردار و بازار باش (مسجد اعظم) و.. که به عنوان یکی از مهم ترین مساجد شهر رضایه(ارومیه) در تاریخ رضایه که حدود نیم قرن پیش تالیف شده میتوان یافت.

مسجد مهدی القدم دارای ۲۴۰ متر مربع زیر بنا می باشد، همچنین دارای زمینی مستطیل شکل به مساحتی حدود ۱۸۵ متر مربع میباشد و فاقد صحن و گنبد بوده پوشش مسجد به شکل شیروانی و مناره ای به ارتفاع ۸ متر در جنوب شرقی مسجد ساخته شده است، در جداره خارجی کاشی کاری های بسیار زیبا و نوشته های از آیات مبارکه سوره “نصر” در نمای خارجی مسجد و با نمای از دعای فرج بر روی بنا نقش بسته است.

هنگام ورود به شبستان در قسمت چپ محراب و در روبه روی آن ضریح قدمگاه به چشم میخورد. در قسمت غربی مسجد شبستان اصلی آن قرار گرفته، و به مساحت تقریبا ۱۱۰ متر مربع، که مساحتی حدود ۳۴ متر مربع توسط پرده ای، به عنوان فضای برای زنان جدا شده است.
این مسجد جزو محدود مساجدی در کشور میباشد که دیوار آن با دیوار کلیسای اطراف یکی بوده، مراسم شبیه خوانی و تعزیه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بیش از شش دهه است که با حضور مشتاقان و علاقه مندان هر ساله دهه محرم درمسجد مهدی القدم برگزار میشود. تعمیراتی که امروزه روی مسجد صورت گرفته نمای داخلی و بیرونی آن زیبایی خاصی به خود گرفته و هنوز هم صدای خوش اذان از مناره مسجد شنیده می شود.

 

مسجد مهدی القدم ارومیه, مسجد مهدی القدم آذربایجان غربی, مسجد مهدی القدم کجا قرار دارد, قدمت مسجد مهدی القدم, مسجد مهدی القدم.

 

مطلب پیشنهادی

مسجد حضرت قائم ارومیه

مسجد حضرت قائم ارومیه معرفی ارومیه qaim_mosque مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه این مسجد در …

دیدگاهتان را بنویسید