زندان سلیمان

زندان سلیمان

کوه میان تهی (زندان سلیمان)

زندان سلیمان که کوهی توخالی با دیواره های عظیم میباشد در نزدیکی تکاب قرار دارد که عنوان افسانه ایش را از داستان های رایج در بین مردم منطقه درباره ی سلیمان نبی گرفته که نام دیگر آن کوه برنجه است. یکی از شاخص ترین محوطه های تاریخی طبیعی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان می باشد که در نزدیکی این مجموعه قرار دارد. طبق این افسانه ها سلیمان نبی دیوهایی که از فرمانش سرپیچی میکردند را در این کوه زندانی میکرد. این کوه حاصل رسوب چشمه آهکی آرتزین است که طی میلیون ها سال شکل گرفته است.

ارتفاع کوه از زمین های هموار اطراف آن حدود ۱۰۷ متر بوده و بر فراز این کوه یک گودال عظیم با عمق ۸۵ متر وجود دارد که قطر دهانه آن به ۶۵ متر میرسد.

در زمانه مانایی ها نیایشگاه بوده است، در اطراف کوه زندان سلیمان چشمه های آبگرم زیادی دیده میشوند که حاوی مواد معدنی گوگرد میباشند و خاصیت درمانی دارند.

در زمان ساسانیان محل قربانی و نیایش موبدان زرتشتی بوده است.

 

موبدان پس از نیایش در محل و استفاده از برسم (مقصود از برسم گرفتن، دعا خواندن و سپاس به جای آوردن)، حیوان در نظر گرفته شده را برای قربانی کردن به جایگاه مخصوص می‌بردند تا نذر آتشکده کنند.

با وجود گذشت زمانهای طولانی هنوز هم آنهائیکه برای چندمین‌ بار از این محل دیدن می‌کنند دچار یک نوع رعب آمیخته به اعجاب می‌شوند. بدیهی است در ازمنهٔ قدیم وجود چنین عوامل طبیعی و خارق‌العاده و کم‌نظیر برای بشر طبیعت‌پرست اثر اعجازآمیزی داشته. بشری که در دشت‌های وسیع، برای احداث خانه‌های مسکونی به جاهای مرتفع روی می‌آورده، دراین محل نیز از روی اعتقاد مذهبی خود با عشق و علاقه فراوان و به منظور آنکه در برابر عظمت اعجازآمیز این کوه که در حدود متجاوز از ۱۵۰ متر ارتفاع دارد و آب از دهانه‌اش جاریست، سر تعظیم فرود آورده است.

بقایای معماری به جای مانده در ارتفاعات ۸۵ متری و در پیرامون گودال شامل اتاق ها،پله ها و تراس و… است.که متعلق به هزاره ی قبل از میلاد میباشد. این بناها در ابتدا به عنوان جایگاه مذهبی و در دوره های بعد استفاده ی مسکونی داشته اند.

هم اکنون این اثر طبیعی تاریخی در فهرست میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است

در اینجا ویدئویی از دهانه زندان سلیمان را برای شما قرار داده ایم
مکان دقیق زندان سلیمان روی نقشه

 

مطلب پیشنهادی

تخت سلیمان

تخت سلیمان توریستی, جاذبه های تاریخی و مذهبی سایر شهرستانها, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها مجموعه بناهای …

دیدگاهتان را بنویسید