آرامگاه سنگی دلیک داش چالدران

آرامگاه سنگی دلیک داش چالدران

tomb-delik-dash-chaderan

آرامگاه سنگی دلیک داش چالدران

آرامگاه سنگی دلیک داش در استان آذربایجان غربی در روستای دلیک داش قرار دارد. این بنای تاریخی در رده بنا های حجاری شده قرار گرفته و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد مربوط میشود.

این اثر تاریخی در داخل روستای دلیک داش و در دل صخره ای با اتاقکی که به وسیله دست کنده شده قرار دارد.

دهانه غار آن بسیار کوچک و حدودا مربعی شکل با اضلاع ۷۰ سانتی متر می باشد ولی داخل آن دارای فضایی بزرگ و مکعب مستطیل به طول و عرض ۲ در ۲ و ارتفاع ۱/۵ متر است.

به اعتقاد بعضی از باستان شناسان سبک معماری آن گور دخمه ای در عصر ماناها مرسوم بوده و احتمال میرود یک گور دخمه مانایی باشد.

(گور دخمه یک نوع معماری صخره ای است، یک اتاقک یا فضایی که در صخره ها، کوه ها یا تپه ها برای خاکسپار متوفیان کنده می شد.)

این محفظه به عنوان گور استفاده میشده که اجسام مردگان در آن قرار داده می شد، این اقوام عناصر چهار گانه ( آب، خاک، باد، آتش) را محترم میشمردند. این شیوه در بین آنان مرسوم شده بود و از طرفی برای اینکه میت از گزند حیوانات درنده مصون بماند و استخوانهای مرده سالم باقی بمانند این آرامگاه ها را می ساختند. بنابرین پرندگان شکاری گوشت جسد را تناول میکردنند و بعد از مدتی استخوانها را پایین آورده و به خاک می سپاردند.

این اثر تاریخی و فرهنگی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۳۹۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آرامگاه سنگی دلیک داش چالدران, آرامگاه دلیک داش, آرامگاه روستای دلیک داش, آرامگاه دلیک داش چالدران, آرامگاه دلیک داش کجا قرار دارد, آرامگاه صخره ای دلیک داش چادران,  Tomb delik dash chaderan

مطلب پیشنهادی

تخت سلیمان

تخت سلیمان توریستی, جاذبه های تاریخی و مذهبی سایر شهرستانها, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها مجموعه بناهای …

دیدگاهتان را بنویسید