مقبره ساندوخت چالدران

مقبره ساندوخت چالدران

sandokht-chalderan

مقبره ساندوخت شهرستان چالدران

‏آرامگاه ساندوخت در استان آذربایجان غربی، در حومه شهر چالدران در جوار روستای کلیسای کندی، جنوب غربی قره کلیسا(کلیسای طاطائوس) و در بخش به به جیک واقع شده است.

مقبره ساندوخت بر روی بلندترین نقطه ارتفاعات شمالی دیرتادئوس قرار دارد. به روایتی این مقبره مزار ساندوخت، دختر پادشاه ارمنستان که به دلیل اعتقادات مذهبی به شهادت رسیده، اما در بعضی از منابع گفته میشود علت نام گذاری کلیسا به این اسم به دلیل وجود مزار خواهر اسقف سیمون بزنونی در این محل است، او که در سال ۱۸۱۰ میلادی برای دیدار برادر خود به این مکان می آید و بعد از چندی در سال ۱۸۱۳ میلادی در همین محل فوت می کند، سنگ قبری در این مکان به اسم او در این مکان قرار داشته که بعدها افرادی آن را تخریب و نابود کردند.

این بنا در قرن ۱۴ میلادی، همزمان با بنای قره کلیسا بعد از زلزله سال ۱۳۱۹ میلادی ساخته شده است. مصالح استفاده شده برای ساخت این بنا سنگ های مکعبی تراشیده شده و ملات و ماسه آهک و طاق آن از نوع رومی میباشد. کلیسای ساندوخت دارای یک گنبد کوچک و کم ارتفاع و بسیار شبیه به کلیسای زاکاریا اما با ابعاد کوچک ساخته شده، در سمت شمالی مقبره یک ورودی کوچک قرار دارد.

مقبره ساندوخت چالدران به شماره ۱۶۶۱۰ در تاریخ ۲۷/۸/۱۳۶۴ به ثبت آثار ملی و تاریخى رسیده است.

آرامگاه ساندوخت در استان آذربایجان غربی، در حومه شهر چالدران در جوار روستای کلیسای کندی، جنوب غربی قره کلیسا و در بخش به به جیک واقع شده است. مقبره ساندوخت بر روی بلندترین نقطه ارتفاعات شمالی دیرتادئوس قرار دارد.

لیست جاذبه های گردشگری چالدران (کلیک کنید)

 

 

 

 

 

sandookht مقبره ساندوخت چالدران, کلیسای ساندوخت, آرامگاه ساندوخت چالدران, مقبره ساندوخت کجا قرار دارد, مقبره ساندوخت, آرامگاه ساندوخت,دیرتادئوس, قره کلیسا, دختر پادشاه ارمنستان,

 

 

مطلب پیشنهادی

تخت سلیمان

تخت سلیمان توریستی, جاذبه های تاریخی و مذهبی سایر شهرستانها, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها مجموعه بناهای …

دیدگاهتان را بنویسید