گور دخمه روستای هدر سلماس
گور دخمه روستای هدر سلماس

گور دخمه روستای هدر سلماس

گور دخمه روستای هدر سلماس

در بالای یکی از کوههای شوریک روستای هدر سلماس دو مقبره وجود دارد که به زبان محلی به نام های “دخمه پسر” و “دخمه دختر” شناخته می شوند.

دخمه  دختر در یک فرورفتگی طبیعی کوه ایجاد شده است که یک ورودی مستطیل شکل داشته که بعنوان فضای تقسیم دخمه است  که این فضا سه اتاق پیرامونش دارد در ارتباط است. این دخمه که سطح کف و سقف و دیواره های آن ناصاف بوده و از نظر مصالح به کار رفته با دیگر دخمه ها متفاوت می باشد. سقف گور دخمه تقریبا به صورت گنبدی شکل می باشد.

دخمه پسر که پایینتر از دخمه دختر می باشد ورودی آن به صورت مستطیل شکل که ارتفاع آن اندازه قد متوسط انسان می باشد به سمت جنوب می باشد. بعد از ورودی به یک فضای بزرگ مستطیلی می رسیم که بر خلاف دخمه دختر بسیار وسیع و دارای سطوحی صاف و هموار می باشد. این فضا با ورودی مشابه ورودی اصلی ، با فضای اصلی در ارتباط می باشد. دور تا دور این فضای بزرگ تالار سکویی وجود دارد که به احتمال زیاد محل قرارگیری اشیای مقبره بوده است. اتاق جسد که ارتفاعش کمی پایینتر از تالار می باشد دارای سطوحی ناصاف می باشد که کف آن با خاک پر شده است.

 

 

 

salmas-heder-Burial grave,گور دخمه روستای هدر,گور دخمه هدر سلماس,روستای هدر سلماس,دخمه پسر,دخمه دختر,دخمه پس سلماس,کوههای شوریک سلماس,جاهای تاریخی سلماس,جاذبه های تاریخی سلماس,سلماس,گردشگری سلماس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *