نشر مطبوعات در ارومیه
نشر مطبوعات در ارومیه

نشر مطبوعات در ارومیه

نشر مطبوعات در ارومیه

شهر ارومیه در بنیاد چاپخانه و تاسیس مدارس نوین، از پیشروان در این عرصه بوده است. اولین چاپخانه به همت پرکنیز(میسیونر آمریکایی) به سال ۱۸۴۰ میلادی و اولین کتاب تحت عنوان ((پیرامون لزوم قلب)) به چاپ رسید .

دومین روزنامه کشوری بنا به روایت تاریخ نویسان مطبوعات کشور به نام ((زاهرایرادی باهرا)) به سال ۱۸۴۹ میلادی به مدیریت میسون های مسیحی به صورت ماهنامه با اخباری از رویدادها و مسائل مذهبی به زبان آشوری در ارومیه انتشار یافت و در همان زمان روزنامه فریاد به مدیریت میرزا حبیب اله آقازاده و نویسندگی میرزا محمود غنی زاده به صورت هفته نامه با گزارشات خبری به زبان فارسی انتشار یافت.

همچنین اقلیت های مذهب مسیحیت در عرصه انتشار مطبوعات در ارومیه فعالیت چشمگیری داشته اند و در دوران مشروطیت روزنامه های فریاد ، فروردین و زاهرایرادی باهرا در شهر ارومیه و اصلاح و مکافات در شهرستان خوی از نشریاتی بوده اند که اعتبار برون مرزی داشته اند.

 

 

 

 

 

پرکنیز,پیرامون لزوم قلب,زاهرایرادی باهرا,روزنامه فریاد,روزنامه فریاد,میرزا محمود غنی زاده,مکافات,اصلاح,قدیمی ترین روزنامه ارومیه,تاریخ مطبوعات در ارومیه,روزنامه های ارومیه,روزنامه تاریخی ارومیه,تاریخ ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *