پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی حوزه دریاچه ارومیه

پرندگان آبی مهمترین عناصر تنوع جانوری دریاچه ارومیه هستند . درمقایسه با تالابهای دیگر در ایران تنوع پرندگان آبی در دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن بیشتر است و بعضی از گونه ها چنان جمعیتی دارند که منطقه دریاچه را دارای اهمیت ملی کرده اند.
پرندگان آبی دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن سالانه تحت برنامه شمارش نیمه ی زمستانه پرندگان سازمان حفاظت محیط زیست شمارش میشوند. و آمار این شمارشها از سال ۱۳۵۰ با وجود اختلالاتی در اواخر دوره ۱۳۵۰ و اوایل دهه ۱۳۶۰ موجود است . در یک دوره یک ساله ۱۳۸۱-۸۲ پرندگان آبی درتالابهای اقماری جنوب غربی دریاچه به صورت ماهانه شمارش میشوند.
براساس اطلاعات موجود ۲۳۹ گونه از پرندگان درحوضه آبریز دریاچه ارومیه و ۲۱۲ گونه درون پارک ملی ثبت شده اند. این پرندگان متعلق به ۱۶ رده و ۲۱ خانواده از پرندگان میشوند . مرغابیها و قوشها هرکدام با ۲۹ گونه و توکاها با ۱۸ گونه خانواده هایی با بیشترین گونه به شمار میروند.
از نقطه نظر نوع استفاده از زیستگاه ۷۸ گونه از پرندگان در دریاچه و تالابهای اطراف آن زاد و ولد میکنند. درحالیکه از ۱۷۰ گونه مهاجر هستند و از منطقه دریاچه و تالابهای اقماری آن برای زمستان گذرانی استراحت و تغذیه در مسیر مهاجرت استفاده میکنند.

برای حدود ۵۰ گونه از پرندگان نشانه های کاهش جمعیت مشاهده میشود و ۱۱ گونه از پرندگان از مهاجر منطقه در معرض خطر جهانی قرار دارند. فلامینگو یکی از پرحضورترین و پرتعدادترین گونه پرندگان دریاچه ارومیه است که تعداد آنها ازنظر بین المللی قابل ملاحظه است چرا که حضور تا حدود۱۰۰۰۰۰عدد از اینگونه درمنطقه دریاچه ارومیه ثبت شده است . جزایر درون دریاچه مهمترین مناطق زاد و ولد پرندگان آبی در آسیا را تشکیل میدهند . فلامینگوها در تمام طول سال در دریاچه ارومیه حضور میابند و معمولا از Artemia وبی مهرگان قسمتهای کم عمق تالابهای اقماری تغذیه میکنند.

 

 

 

 

دریاچه ارومیه,فلامینگو,پرندگان ارومیه,ارومیه,,,

مطلب پیشنهادی

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه اولین سینما و نمایش به …

دیدگاهتان را بنویسید