کلیسای مریم مقدس ماکو

کلیسای مریم مقدس ماکو

holy-mary-church

کلیسای مریم مقدس

نام دیگر آن کلیسای زور زور است.

آدرس : استان آذربایجان غربی- شهر ماکو – در فاصله دوازده کیلومتری شمال غرب قره کلیسا در نزدیکی روستای بارون قرار گرفته است.

قدمت کلیسای مریم مقدس:

این کلیسا در فاصله سالهای ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۴ میلادی توسط اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس به نام زکریا که از خاندان بزرگ و مالکان آن منطقه محسوب میشد ساخته شده است و فعالیت آن به صورت تعلیمات دینی و فرهنگی و ادبی و زیر نظر اسقف هوانس یرزنقاتسی (یرزنگاتسی) از مشاهیر ادب و تعلیم و تربیت ارامنه انجام میشد.

بنای اولیه کلیسای مریم مقدس در بستر رودخانه قره سو (زنگی مار) قرار داشت و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد ۵۰ متر بود، اما پس از آبگیری سد بارون در سال ۱۳۶۷ شمسی ، این کلیسا توسط سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و همکاری شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان، به ارتفاعات کنار دریاچه منتقل گردید و آنجا دوباره بازسازی شد.

معماری کلیسای زور زرو:

ابعاد آن ۵٫۱ در ۷٫۲ متر و ارتفاع آن ۱۲٫۵۸ متر است و به شکل صلیب ساخته شده است. در ساخت کلیسا از سنگهای تراشیده شده استفاده شده و نمایی ساده دارد.

کلیسای زور زور (مریم مقدس) شهر ماکو از کلیساهای تاریخی ایران محسوب میشود و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت گردیده است. و از آثار ملی ایران نیز به شمار میرود.

علاوه بر کلیسای مریم مقدس، روستای بارون نیز در فهرست آثار ملی ایران و همچنین فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

 

Holy Mary church, Ծոր Ծորի Սուրբ Աստվածածնի մատուռ, Chapel of Dzordzor , رودخانه زنگی مار, زور زورتسی, Hovanes yerznkatsi , Tsortsoretsi, کلیساهای ماکو, کلیسای مریم مقدس ماکو, کلیسای زور زور ماکو,  اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس, اسقف زکریا ماکو, اسقف هوانس یرزنقاتسی, اسقف یرزنگاتسی

مطلب پیشنهادی

تخت سلیمان

تخت سلیمان توریستی, جاذبه های تاریخی و مذهبی سایر شهرستانها, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها مجموعه بناهای …

دیدگاهتان را بنویسید