بازی گوش کشیدن

بازی گوش کشیدن

نام بازی: گوش کشیدن (گوی پچرینه)

اندازه زمین: وسعت مشخصی ندارد

نام شهرستانی که بازی در آن مرسوم است: بوکان

تعداد بازیکنان:بین ۴ تا ۷ نفر متغیر است

وسایل لازم: یک عدد سکه

هدف بازی:افزایش سرعت و چابکی

شرح نحوه اجرای بازی:

در ابتدای بازی افراد یک نفر را به عنوان مسئول بازی که اصطلاحا ((اوستا)) نام دارد انتخاب می کنند.سپس این فرد سکه ای را در دست گرفته و آنرا محکم به یک طرف زمین پرتاب می کنند.سپس این فرد سکه ای را در دست گرفته و آنرا محکم به یک طرف زمین پرتاب می کند.بازیکنان دیگر به سرعت دویده و سعی می کنند که سکه را برداشته و آنرا به اوستا برسانند. اگر فردی بتواند زودتر سکه را برداشته و به ملا برساند، برنده شده و از زمین کنار می رود و دیگران بازی را به همان ترتیب ادامه می دهند.

اما اگر این فرد پس از اینکه سکه را برداشته و بخواهد که آنرا به اوستا برساند توسط بازیکنان دیگر گرفته شود . آنقدر گوشهای او را می کشند تا اینکه سکه را بیاندازد . و به محض انکه سکه را انداخت فرد دیگری سکه را برداشته و سعی می کند آنرا به اوستا برساند . و بازی بترتیب قبلی از سر گرفته می شود.

بازی تا خستگی کامل افراد ادامه می یابد و فردی که قبل از همه توانسته است سکه را به تعداد زیادتری به اوستا برساند ، برنده بازی شناخته می شود.

 

 

 

 

گوش کشیدن,گوی پچرینه,بازی گوی پچرینه,گوی پچرینه مهاباد,گوی پچرینه بوکان,گوی پچرینه ارومیه,گوی پچرینه آذربایجان غربی,بازیهای بومی بوکان,بازیهای بومی کردستان,بازیهای محلی بوکان,بوکان,بازیهای محلی آذربایجان غربی,

 

مطلب پیشنهادی

آیین سو اوستو

آیین سو اوستو آداب رسوم و بازیهای محلی ارومیه آیین سو اوستو از آداب صبح …

دیدگاهتان را بنویسید