منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی

منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی

منطقه شکار ممنوع زرآباد

منطقه زرآباد به دلیل دارا بودن حیات وحش از سال ۱۳۷۶ تحت حفاظت و زمره مناطق شکار ممنوع قرار گرفته است.

حفاظت این منطقه بصورت دالان یا پل قشلاقی بوده و مراکان و ییلاقات الند را به یکدیگر متصل میکند. تپه ماهورها و مراتع میان بند کلوانس وکوه پیرعنبر و… پوشش گیاهی مطلوب و گونه های خوشخوراک از ویژگی ها خاص این منطقه بوده و آب و هوای معتدل داشته که شرایط مساعدتری برای  فاکتورزهای زیستی به وجود آورده اند.

مساحت منطقه زرآباد حدود ۹۰۰۰۰ هکتار بوده، و بلندترین نقطه آن قله کوه سولوز و پیر عنبر نام دارد که ارتفاع آن به ۲۶۴۳ متر می رسد و رودخانه آق چای از این منطقه عبور میکند.

نزدیک ۳۰۰ راس قوچ و میش در سال ۷۶ و ۷۷ از جزیره کبودان به این منطقه انتقال یافت و همچنین حیواناتی چون میش ارمنی، گرگ، خرس، گربه وحشی، قوچ، گراز، کل، بز، و انواع کبک، پرندگان شکاری و لاشخوری در منطقه یافت میشوند.

احداث سد قورول بر روی رودخانه آق چای و سواحل صخره ای، قلعه بسطام و مناظر زیبا و چشمگیر، زیبایی منطقه را دو چندان کرده است.

این منطقه در بخش صفائیه خوی قرار دارد که محدودیت آن شمال، شرق، جنوب و غرب به شرح زیر است:

  • از شمال به پل علی شیخ برروی رودخانه آق چای به آغباش، واز سمت ملا اسماعیل تا بسطام.
  • از شرق از جاده بسطام به سمت کیان و در ادامه از کهریز میرزا خلیل خان، چورس، دول، پیر کندی، زارعان و ایری بوجاق تا عسگر آباد خوی.
  • از جنوب عسگر آباد تا حمزیان، جاده میدان سفلی، و درادامه از میندانلار به شاه عباس گوردیک.
  • از غرب جاده آسفالته با عبور از شاه عباس گوردیک و سه راهی قریس تا پل علی شیخ میباشد.

 

 

 

 

Zarabad hunting prohibited area، منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی، زرآباد خوی، شکار ممنوع زرآباد خوی – منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی, Zarabad hunting prohibited area, جاذبه های طبیعی خوی, منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی, حیات وحش منطقه زرآباد خوی

مطلب پیشنهادی

آبشار شر شر عرب دیزجی

آبشار شر شر عرب دیزجی توریستی, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها آبشار عرب دیزجی یا آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید