روستای بیوران

روستای بیوران

village-bioran-sardasht

روستای بیوران

روستای بیوران سفلی از توابع شهرستان سردشت (یکی از شهرهای آذربایجان غربی)می باشد که دارای مناظر بدیع وزیبایی می باشد وجود کوهساران زیبا همراه با کوچه باغ ها وباغ های سرسبز وپر از میوه بهمراه رودخانه های خروشان و چشمه های آب سرد و آوای کبک وبلبل و قناری دل هر رهگذری را می رباید.

روستای بیوران پایین در ۶ کیلومتری غرب شهرستان سردشت ازتوابع آذربایجان غربی واقع است، قریب ۱۲کیلومتر با مرز کشور همسایه ، عراق فاصله دارد. این روستا از سه طرف در میان کوه ها و تپه های محصورات گوبی روزگاری پناهگاه برای حفظ ساکنان این قریه از افت سرما  و یغمای قبایل بوده است (کاسه شکین)کوهی است استوار در جنوب روستا وتپه ها (گردی رزی ) و (کوشوکه) به ترتیب در غرب وشرق این روستا مانند دو نگهبان بیدار جاوید ایستاده اند و در جانب شمال روستا رودخانه ای جاری است که آب بخشی از زمین های مزروعی ازآن تامین می شود.

وجود دوقبرستان پرقبور (کاولان) و (بری قه بران) و همچنین تپه ای استراژیک (قه لات)که همان (قلعه فارسی) است .  از وجود آبادی پر جمعیتی در چندین سال قبل خبر می دهد ذکر این نکته ضروری است ،تمامی قبور موجود به شیوه ای اسلامی و رو قبله هستند واین گویای این است که قبور مربوط به تاریخ بعد از اسلام هستند.

 

 

 

 

 

 

روستای بیوران سفلی, روستای بیوران, روستای بیوران سردشت,روستاهای سردشت,سردشت کجا بریم,جاذبه های گردشگری سردشت,سردشت,شهرستان سردشت,روستاهای آذربایجان غربی

 

مطلب پیشنهادی

روستای خوش آلان

روستای خوش آلان روستای خوش آلان یا خوشالان یکی از روستاهای دهستان صومای برادوست ارومیه …

دیدگاهتان را بنویسید