پاساژ ورهرام ارومیه

پاساژ ورهرام ارومیه

پاساژ ورهرام ارومیه

این پاساژ اولین پاساژ ساخته شده در خیابان پهلوی آن زمان ( خیابان امام خمینی ره ) است.

ساختمان پاساژ ورهرام بر روی حمامی قدیمی ساخته شد. البته بخشی از این حمام قدیمی در هنگام احداث خیابان پهلوی تخریف شده بود. پاساژ ورهرام که اکنون به نام پاساژ انصار شناخته میشود (درباره پاساژ انصار بیشتر بخوانید) دارای یک طبقه به صورت گودی است که دلیل آن نیز ساخته شدن بر روی حمام میباشد. بعد از تخریب حمام پاساژ ورهرام ساخته شده است. حمام های قدیمی برای حفظ فشار آب و همچنین حفظ گرمای بیشتر به صورت گود ساخته میشدند.

از اولین کسبه و فعالیتهای پاساژ ورهرام میتوان به چاپخانه میهن و چاپخانه اوجاقیان اشاره نمود که این چاپخانه ها بعد از چاپخانه شیر و خورشید از قدیمی ترین چاپخانه های شهر محسوب میشدند.

دلیل نامگذاری این پاساژ به ورهرام :

با احتمال قوی نام این پاساژ برگرفته از نام سپهبد کریم ورهرام است.

سپهبد کریم ورهرام در سال ۱۲۸۸ هجری شمسی در شهرستان خوی متولد شده و در سال ۱۳۷۰ هجری شمسی در پاریس فوت نمود). کریم ورهرام در سال ۱۳۲۹ هنگامی که سرتیپ بود به فرماندهی لشکر ارومیه منصوب شد و در همان سال از او برای شرکت در مراسم افتتاحیه پاساژ دعوت به عمل آمد. ورهرام داماد سپهبد محمد شاه بختی بود و همچنین برای چند دوره سناتور انتصابی آذربایجان غربی در مجلس سنا بود.

در سال ۱۳۵۷ (قبل از وقوع انقلاب و در ۲۱ آبان )، کریم ورهرام از سوی ارتشبد ازهاری نخست وزیر وقت ، به مقام استانداری آذربایجان غربی منصوب گردید و برای سه ماه استاندارد ماند (تا هنگام وقوع انقلاب اسلامی ایران).

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، نام پاساژ ورهرام به پاساژ انصار تغییر کرد.

دلیل نامگذاری آن به پاساژ انصار ، صندوق خیریه انصار بود که دفتر آن در کنار پاساژ قرار داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاساژ ورهرام ارومیه,  varahram MALL, پاساژ قدیمی خیابان امام ارومیه, قدیمی ترین پاساژ خیابان امام ارومیه, پاساژ انصار ارومیه, مجتمع تجاری انصار, خیابان امام ارومیه, سپهبد کریم ورهرام

مطلب پیشنهادی

مجتمع اداری تجاری و پزشکی ماندگار ارومیه

مجتمع اداری تجاری و پزشکی ماندگار ارومیه مراکز خرید ارومیه مجتمع اداری تجاری و پزشکی …

دیدگاهتان را بنویسید