شیخ صفی الدین اورمو

شیخ صفی الدین اورمو

shikh-safyadin-ormu

شیخ صفی الدین اورموی یکی از شخصیت بزرگ جهان اسلام

 صفی الدین اورموی فرزند یوسف ابن فاخر معروف به شیخ صفی الدین اورموی دانشمند، موسیقی دان و خوشنویس برجسته ، در سال ۶۱۳ هجری قمری در ارومیه به دنیا آمد و پس از سالها تحصیل و مجاهدت در ادبیات ، تاریخ ، موسیقی ، وهنر نام آور شد وی از ترکیب قانون و رباب ساز جدیدی بنام «نزهه» اختراع نموده است .

شیخ صفی الدین اورموی یکی از شخصیت بزرگ جهان اسلام است. وی یک شخصیت چند وجهی داشت، هم سیاستمدار و هم هنرمند بود.او در جوانی به بغداد رفت و در دستگاه حکومت وقت مقام و منزلتی علمی یافت وبعد از فتح بغداد در دیوان انشا به کار مشغول شد .

از آثار اورموی رساله شرقیه و ادوار را می توان بر شمرد که کتاب اخیر به زبان ترکی هم ترجمه شده است

استاد دکتر برکشلی رئیس وقت کمیته ملی موزیک ایران در کنگره جهانی که به سال ۱۳۴۰ برگزار شد در باره صفی الدین اورموی می گوید پایه موسیقی شرق بر تعدیلی است که صفی الذین اورموی از گام موسیقی ایران از پرده بندی تنبور فراشان وارد نموده است .

شیخ صفی الدین اورموی پس از ۸۰ سال زندگی علمی، هنری و سیاسی در سال ۶۹۳ و در زندان بغداد در گذشت . نقل است که «شیخ صفی الدین اورموی» با نواختن عود در« کاظم داشی» ارومیه هلاکوخان را به آرامش و خونسردی فرا خوانده است.

 فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در سال ۱۳۸۳ کنگره بین المللی «شیخ صفی الدین اورموی» را در تهران(تالار وحدت) و ارومیه (تالار دانشگاه ارومیه) برگزار کردند.

مطلب پیشنهادی

حسین خان اعتضاد نظام

حسین خان اعتضاد نظام مشاهیر و بزرگان حسین خان جهانگیری یا همان حسین خان بیگلر …

دیدگاهتان را بنویسید