میرزا علی عسگر آبادی

میرزا علی عسگر آبادی

میرزا علی عسگر آبادی

در سال ۱۲۸۲ ه . ق در روستای عسگر آباد ارومیه متولد شد . دارای اجتهاد بود  ،و آنچه نام او را در ارومیه ماندگار کرده است ، موعظه و خطبه خوانی قدرتمند اوست ، به حدی که در حضار نفوذ کلام داشته که کمتر واعظی به آن پایه رسیده است . پیش نماز بازار باش ارومیه بود . وی برای اولین باردر ایران برای آسایش اهالی در نشستن در مسجد دستور داد ، که از نیمکت استفاده شود .

در دوران مشروطیت از طرف مردم ارومیه به نمایندگی مجلس شورای ملی رسید ، ولی هرگز به مجلس نرفت . ایشان موقع عزیمت به تهران چون در تبریز با محاربه ی قوای استبداد و آزادی مواجه گردید ، از مسافرت منصرف شد و با مهاجران عازم استانبول گردید.

از ویژگی های برجسته دیگر او اینکه خطیب بزرگترین مسجد استانبول ترکیه بود ، و در مباحث مربوط به اتحاد اسلام و پیروزی مسلمانان داد سخن داد ، و مزار شریف آن فقیه بزرگ در کنار آرامگاه حضرت آیت ا..العظمی عرب باغی (ره) می باشد و به سال ۱۳۷۶ ه . ق بدرود حیات گفته است.

 

 

 

Mirza Ali Asgharabadi,میرزا علی عسگر آبادی ارومیه,آشنایی با میرزا علی عسگر آبادی,روستای عسگر آباد ارومیه,خطیب بزرگترین مسجد استانبول ترکیه,پیش نماز بازار باش ارومیه,

مطلب پیشنهادی

حسین خان اعتضاد نظام

حسین خان اعتضاد نظام مشاهیر و بزرگان حسین خان جهانگیری یا همان حسین خان بیگلر …

دیدگاهتان را بنویسید