مسجد حاج عبدالله ارومیه

مسجد حاج عبدالله ارومیه

مسجد قدیمی حاج عبدالله ارومیه

مسجد حاج عبدالله ارومیه در خیابان طالقانی – خیابان شهرام و در کوچه شهید رضا هاشمی قرار دارد.

نخستین بانی این مسجد حاج عبدالله می باشد، و قدمت آن به دوره قاجاریه مربوط میشود، تاریخ سنگ مزار مرحوم حاج عبدالله که در تاریخ ۱۲۱۰ هجری قمری فوت کرده اند، بیانگر آن است که مسجد بیش از ۲۲۳ سال پیش و در اوایل دوره قاجاریه بنا شده است.

مسجد حاج عبدالله (بدون ملحقات آن) درمساحت ۶۲۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده. مسجد حاج عبدالله از سمت جنوب و شرق مشرف به کوچه شهید رضا هاشمی و از سمت شمال و غرب چسپیده به خانه های مسکونی می باشد، این مسجد دارای سه ورودی و سه صحن می باشد که صحن اصلی مسجد در جبهه جنوبی و دو صحن دیگر که با یک درب به هم ارتباط دارند که در جبهه شمالی و شمال شرقی  واقع شده اند. مساحت صحن اصلی تقریبا در ۶۷۵ متر مربع ساخته شده و دارای دو ورودی است، ورودی اصلی به صحن در ضلع جنوبی که یک درب فلزی با ابعاد ۴۰/۲×۵۰/۲ متر قرار دارد، این درب به کوچه تمدن راه دارد. ورودی دوم صحن در ضلع شرقی صحن قرار گرفته که یک درب دو لنگه فلزی به ابعاد ۵۰/۱×۹۰/۱ متر می باشد، این درب نیز به کوچه درویشلر باز میشود.

مسجد حاج عبدالله دارای فضاهایی چون شبستان،‌ دو حسینه، کتابخانه، آبدارخانه و کفش کن می باشد.

بنای مسجد در ضلع شمالی صحن اصلی قرار گرفته و دارای نمایی با سیمان سفید است. داخل شبستان مسجد توسط پارچه های سبز رنگ  به دو قسمت زنانه و مردانه مجزا شده است، این شبستان در ابعاد ۲۰× ۱۴ متر و مساحت ۲۸۰ متر مربع ساخته شده، دور تا دور دیوارهای آن صندلی های فلزی به رنگ سبز گذاشته شده و کف آن نیز از فرش های دست بافت پوشیده شده است. سقف شبستان از داخل مسطح و با تیرهای چوبی اجرا شده و پوشش بیرونی نیز به شکل شیروانی است.

در ضلع جنوبی شبستان  محراب مسجد واقع شده و اندازه دهانه محراب ۳۶/۱ متر و ارتفاع آن ۵ متر است. در پیرامون محراب کتیبه ای با عرض ۳۰ سانتی و به خط ثلث سفید و حاوی نوشته آیه الکرسی قرار دارد، که بر روی کاشی سبز رنگ با حاشیه کاشی هفت رنگ بسیار زیبا نوشته شده.

 

 

 

 

مسجد های ارومیه – مساحد تاریخی ارومیه –

 

مطلب پیشنهادی

مسجد حضرت قائم ارومیه

مسجد حضرت قائم ارومیه معرفی ارومیه qaim_mosque مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه این مسجد در …

دیدگاهتان را بنویسید