مسجد مرحوم حاج عباس ارومیه
مسجد مرحوم حاج عباس ارومیه

مسجد حاج عباس ارومیه

مسجد حاجی عباس ارومیه

مسجد حاج عباس در خیابان طالقانی، خیابان شهرام و در همجواری خانه های مسکونی و اماکن تجاری و بر خیابان اصلی قرار دارد. از قدمت این مسجد اطلاعات صحیحی در دسترس نیست، اما نام مسجد حاج عباس در سیاهه مساجد ارومیه مندرج در جلد دوم کتاب ایرانشهر( ایرانشهر، ۱۹۶۰- ۱۹۶۵ م، جلد دوم، ص ۱۳۶۲) که به صورت مسجد عباس بوده آمده است. لذا با توجه به اسناد و مدارک کم احتمال داده میشود که این مسجد مربوط به دوره قاجار است.

مسجد حاج عباس با زیر بنای ۶۲۰ متر مربع و در زمینی به مساحت ۳۳۸ متر مربع بنا شده است. مسجد دارای یک گنبد در مرکز شبستان مردانه بوده که پوسته داخلی گنبد با اندود گچ سفید کاری شده و فاقد هر گونه تزئینات می باشد. دور تا دور ساقه آن نور گیرهای با ارتفاع ۶۰ سانتی متر برای تامین روشنایی داخلی نصب شده است.

محراب مسجد نیز تا ارتفاع ۱ متری از سنگ گرانیت سیاه رنگ ساخته شده اما قسمتهای دیگر محراب با کاشی هفت رنگ به رنگهای زرد، سرمه، سیاه و آبی تزئین شده است. اندازه دهانه محراب ۲۰/۱ متر عمق آن نیز ۶۰ سانتی متر و ارتفاع ۵۰/۳ متر می باشد. در اطراف محراب دو کتیبه وجود دارد، یکی از این کتیبه ها به عرض ۳۰ سانتیمتر به خط ثلث سفید بر روی کاشی لاجوردی با حاشیه کاشی هفت رنگ چرخیده  که محتوای نوشته آن آیه ۳۵ سوره ” نور” است.

فضاهای داخلی دیگر مسجد شامل، کفش کن، وضوخانه، آبدار خانه، شبستان مردانه و زنانه، انباری و زیرزمین می باشند.

تاریخ بنای فعلی این بنا به سال ۱۳۷۱ ه ش بر میگردد، نخستین بانی این مسجد، حاج عباس و معماران و هنرمندان آن استاد محمد فرتاشیان (معمار) و کاشیان ( کاشی ساز) نام دارند. لازم به ذکر است که مدیریت مسجد را هیئت امناء عهده دارند و زیر نظر اداره اوقاف است.

 

 

 

مسجد حاجی عباس ارومیه, مساجد قدیمی شهرستان ارومیه, مسجد عباس ارومیه , مسجد حاج عباس ارومیه کجا قرار دارد, مسجد حاج عباس آذربایجان غربی, خیابان قاپان ارومیه – haj Abbas Mosque

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *