دشت سوتاو بوکان

دشت سوتاو بوکان

دشت سوتاو بوکان

این دشت به عنوان پناهگاه حیات وحش پرندگان نادری مانند میش مرغ به شمار میرود.

این زیستگاه در استان آذربایجان غربی شهرستان بوکان در منطقه روستای حمامیان واقع شده و مهمترین زیستگاه میش مرغ کشور به حساب میآید. در دشت سوتاو اخیرا تنها ۳۳ قطعه از این پرنده نادر یافت شده که نشان از مراقبت بیشتر از این پرنده و مقابله با انقراض آن دارد.

میش مرغ پرنده ای نادر است که از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت در فهرست سرخ قرار گرفته است. میش مرغ شباهت زیادی به بوقلمون دارد و از خانواده هوبرگان است پاها و گردنی کشیده دارد، بال و منقار پهن دارد و پرهای آن رنگارنگ است و لانه ی خود را روی زمین درست میکند و در دشت های وسیع و بی درخت و زمینها استیپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی میکند.

میش مرغ در فصل بهار در دو الی ۴ تخم میگذارد و تخم های آن بعد از ۲۵ تا ۲۷ روز به جوجه تبدیل میشوند. در زبان محلی کوردی به میش مرغ ” چه رگ ” گفته میشود.

وسعت دشت سوتاو حدود ۴۰۰ هکتار بوده و اخیرا از سوی اداره حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه میش مرغ در آذربایجان غربی اعلام گردیده است.

در مناطق دیگری از آذربایجان غربی مانند “منطقه آزاد” و ” منطقه باجوند” و ” منطقه کانی سیب ” در مهاباد و “حمامیان” و ینگجه” و ” دشت سوتاو” در بوکان میزبان این نوع پرنده هستند.

پناهگاه حیات وحش سوتاو بوکان

لیست جاذبه های گردشگری بوکان (کلیک کنید)

 

 

 

 

حیات وحش سوتاو, میش مرغ , زیستگاه میش مرغ ایران, پناهگاه میش مرغ ایران, حیات وحش آذربایجان غربی, حیات وحش شهرستان بوکان, بوکان,

 

مطلب پیشنهادی

آبشار شر شر عرب دیزجی

آبشار شر شر عرب دیزجی توریستی, جاذبه های طبیعی سایر شهرستانها آبشار عرب دیزجی یا آبشار …

دیدگاهتان را بنویسید