مسجد آقا علی اشرف (آل اشرف)
مسجد آقا علی اشرف (آل اشرف)

مسجد آقا علی اشرف ارومیه (آل اشرف)

مسجد آل اشرف ارومیه

آدرس : مسجد آل اشرف یا آقا علی اشرف در بافت قدیم و پرتراکم تجاری و مهم شهر در خیابان امام خمینی (ره) ارومیه روبروی بازار قدیم و نرسیده به خیابان عطایی واقع شده است.

تاریخ نخستین بنای مسجد به اوایل دوره قاجار برمیگردد.

نامگذاری مسجد آقا علی اشرف: نامگذاری مسجد به دلیل اسم شخصی به همین نام بوده است که البته به آن مجسد آل اشرف و مسجد تبریزی ها نیز میگویند.

میرزا علی اشرف خان که بود؟ شخصی مهم بود که اصلیتی تبریزی داشت و تا سال ۱۳۱۳ هجری قمری نقیب الاشرف ارومیه در دوره ناصرالدین شاه بود. (نقیب در آن دوران به رئیس اصناف گفته میشد و سردسته نقیب ها یا نقیب الاشرف رئیس اتحادیه اصناف بود) علاوه بر آن، آقا علی اشرف خان معمم و تاجر نیز بود.

مسجد آقا علی اشرف در ارومیه به مسجد تبریزی ها نیز مشهور بود.

مسجد آقای علی اشرف خان ارومیه
مسجد آقای علی اشرف خان ارومیه

ساختمان مسجد آقای علی اشرف: قبلا مسجد گستره زیادی داشت اما با خیابان کشی مساحت آن کم شد، تا سال ۱۳۹۸ هجری قمری مسجد از تیرچوبی سنگ بود و گنبد آن نیز از گچ ساده ساخته شده بود. از شمال به خیابان امام مشرف است. مسجد دارای گنبد به شکل ۸ ضلعی و دو مناره میباشد. بلندی مناره ها حدود ۷ متر بوده و دارای کلاهکی فلزی با روکشی از ورق آلومینیومی آبکاری طلایی است.

بازسازی مسجد آقا علی اشرف : در سال ۱۳۹۸ هجری قمری (۱۳۵۷ هجری شمسی) شخصی به نام مرحوم حاج آقا فوزی مسجد را بازسازی نمود و به شکل کنونی آن تغییر یافت. اکنون مساحت زمین مسجد حدود ۱۶۸ مترمربع است و زیر بنای آن حدود ۲۲۰ مترمربع میباشد.

هنرمندان و معماران زیادی در ساخت مسجد همکاری نمودند که از جمله آنها میتوان به مجید معماریان و ابی تبریزی (معرق کار) و جلال مفتخری و مجیب قاضی جواد (کاشی کار) اشاره نمود.

مسجد آقا علی اشرف(آل اشرف) ارومیه هم اکنون دایر میباشد و بصورت هیئت امنایی و زیر نظر اداره اوقاف اداره میشود.

کانون و مراکز و فعالیتهای مسجد آقا علی اشرف ارومیه:

  • دفتر بسیج
  • محل برگزاری کلاسهای قرآن
  • ستاد فاطمیه استان
مسجد تبریزی ها ارومیه
مسجد تبریزی ها ارومیه

 

 

 

مسجد آل اشرف, مسجد آقا علی اشرف ارومیه, agha Ali Ashraf mosque, مسجدهای خیابان امام خمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *