کلیسای مارسرگیز ارومیه
کلیسای مارسرگیز ارومیه

کلیسای مارسرگیز ارومیه

کلیسای مارسرگیز(کلیسای مارسرکیس) در دامنه کوه سیر واقع در ۵ کلیلومتری غرب ارومیه قرارگرفته است.

این اثر در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کلیسا که زیارتگاه عموم مسیحیان اعم از آشوری و  ارامنه می باشد، یکی از مهمترین کلیساها برای عموم مسیحیان جهان می باشد. این بنا که به دوره های قبل از اسلام بر میگردد در زمان ناصر خسرو و به دستور همسر ناصرخسرو که شیرین نام داشت و یک مسیحی بود و به مناسبت غلبه ایرانیان بر رومیان ساخته شده است.

این بنا یکی از آثار سنگی استان بوده و تمام دیوارهای آن از سنگ های نامنظم به طور خیلی ماهرانه و مستحکم ساخته شده اند.این بنا شامل دو سالن می باشند که به وسیله دخمه ای بهم متصل شده انداز این دو سالن یکی محل وعظ و دیگری محل دعا و نیایش می باشد.نام اصلی این کلیسا مارسرگیز می باشد.مارسرگیز از کلمه “مار” به معنی حضرت یا صاحب و سرگیز لغت یونانی سن جرج می باشد که در واقع محل دفن مارسرگیز است.

۳ نظر

  1. در زمان خسرو پرویز نبردی سخت بین ایرانیان و رومیان در گرفت. شیرین، ملکه‌ پادشاه که دختر پادشاه ارمنستان هم بود، نذر کرد که اگر شاه ایران بر رومیان غلبه نماید کلیسایی به نام مارسرکیس بنا نهد و چون رومیان مغلوب شدند و قسمت بزرگی از مناطق آذربایجان و ارمنستان به تصرف ایرانیان درآمد، شیرین کلیسای مارسرکیس را در کوه سیر بنا نهاد.

  2. روایتی نقل می‌‌کنند که در زمان «ماکسی میانوس» – امپراطور روم (۲۱۰ الی ۲۳۰ میلادی) – کسی به نام سرکیس که از رجال برجسته دربار بوده، به علت گرویدن به آئین مسیح مورد خشم و غضب امپراطور قرار می‌گیرد و با بی‌اعتنایی به فرمان امپراتور که مبنی بر ترک آئین مسیح و بازگشت به کیش بت‌پرستی بود،‌ هفتم اکتبر ۲۱۵ میلادی به قتل می‌رسد.

  3. کلیسای مارسرگیز دو سالن مجزا داره که به وسیله دخمه‌ای به هم متصل شدن. از این دو سالن، یکی محل وعظ و دیگری برای نیایش و دعاست. هر دو سالن از دو محفظه و پنجره نور می‌گیرند، با این وجود داخل کلیسا تقریباً تاریکه.
    پیشنهاد میکنم حتما از این کلیسا دیدن فرمایید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.