کاظم داشی

کاظم داشی صخره ای بزرگی است در ۷۰ کیلومتری شهر ارومیه در روستای گورچین قلعه در ساحل دریاچه ارومیه که به صورت یک جزیره میباشد که البته هم اکنون آبی در اطراف آن وجود ندارد. کاظم داشی ارتفاعی حدود ۳۵ متر دارد و به گونه ای شکل گرفته که مانند یک دژ است برای همین به آن قلعه کاظم داش نیز میگویند.

کلمه داش در زبان ترکی به معنی صخره است و نام کاظم یادآور یکی از فرماندهان غیور به نام کاظم خان است او خود از اهالی قوشچی یکی از روستاهای نزدیک منطقه بود. کاظم خان از این صخره برای محافظت از اهالی روستا در زمان حمله روس ها به ایران و همچنین حمله شورشی ها استفاده میکرد.

او روستاهای گورچین قلعه، قالقاچی، قوشچی، باری، قره باغ و بویداش را در این صخره پناه میداد و از آنها محافظت میکرد.

این صخره نام های بسیار داشته ازجمله قرخلار که به معنی چهل تن است به روایت مردمان روستا در زمان های گذشته چهل نفر از دست حاکم ظالم منطقه به این صخره پناه برده بودند. و تا قبل از کاظم خان این مکان به اسم قرخلار شناخته میشد.

اهمیت تاریخی این منطقه به خاطر بناها و سنگ های بزرگ تراشیده شده و همچنین سنگ قبرهای از جنس مرمر سفید است. ساختمان های که به دستور کاظم خان ساخته شد، و حتی گفته میشود که او با خانواده خود در آنجا ساکن میشدند و معروف است که هلاکوخان نوه چنگیزخان و چهارمین خان مغول در کاظم داشی دفن شده است. در آخر میتوان به یک نکته جالب در باره ایمن صخره اشاره کردکه اگر از دور به آن نگاه کنید مثل کلاه یک سرباز است و صخره ای نیز در نزدیکی کاظم داشی است که بسیار شبیه به آن است.

 

kazem-dashi

قلعه کاظم داشی

صخره کاظم داشی دریاچه ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *