قبرستان آمریکایی ها در ارومیه

قبرستان آمریکایی ها در ارومیه
آرامگاه بنیانگزار دانشگاه طب ارومیه (دکتر جوزف کاکران) و خانواده اش (همسر ، پدر ، مادر و فرزند سه ساله اش) در این قبرستان واقع گردیده است.
دکتر کاکران با کمک همسرش باغی را ساخت که اکنون ما آن باغ را با نام دانشگاه ارومیه (واقع در خیابان دانشکده) می شناسیم.

در سال ۱۸۷۸ میلادی (۵۶ سال قبل از تاسیس دانشگاه تهران و ۸۷ سال قبل از تاسیس آموزشکده کشاورزی رضائیه)در یک باغ ۱۵ هکتاری در ارومیه که ما امروز آن را با نام دانشگاه ارومیه میشناسیم توسط میسونرهای مذهبی آمریکایی که ۴۰سال قبل از آن وارد ارومیه شده بودند یک دانشکده پزشکی ساخته شد.این دانشکده که قدیمی ترین مرکز آموزش عالی به سبک جدید به شمار می رود سرپرستی آن را دکتر “ژوزف کاکران” که خود در ارومیه به دنیا آمده است و تحصیلات پزشکی خود را در نیویورک گذرانده بود بر عهده گرفت.این قبرستان از دو جنبه اهمیت دارد:

اول اینکه مسیونرها زمانی که وارد شهر ارومیه شدند در روند تاریخی شهر و سیر تکامل شهر ارومیه نقش بسزائی داشتند.

دوم اینکه دکتر کاکران که خود متولد شهر ارومیه است پس از تحصیلات در خارج از کشور به ارومیه برگشت و اولین دانشگاه ارومیه را بنیان گذاشت از این جهت این مقبره برای اهالی شهر ارومیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این قبرها حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰سال قدمت دارند که نمونه دیگری از این قبرها وجود ندارند و روی قبرها به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده است.

قبرستان-امریکایی-ها

۲ نظر

  1. در بیانات مقام معظم رهبری نیز مشهود است. قمستهایی از بیانات ایشان در جمع مردم ارومیه در سال ۷۶:

    ((آن نکته این است که در جنگ بین‌الملل اوّل، نمایندگان دو، سه کشور از کشورهای مسیحیِ دنیا، در این حول و حوش حضورِ ضعیفی داشتند. نمایندگان روسها، انگلیسیها و آمریکاییها هم در این استان حضور داشتند. به چه اسمی؟ به اسم معلّم، به اسم پزشک و از این قبیل. درست توجّه کنید! با این‌که این کشورها در سیاستهای مختلف، به شدّت با یکدیگر معارضه و دشمنی داشتند، امّا در این نقطه‌ی از دنیا، ناگهان به فکر ا پایگاه استعماری به مرکزیّت همین منطقه‌ی ارومیه و خوی و ماکو و به وجود آورند. یعنی شبیه آن چیزی که بعدها در فلسطین اشغالی به وجود آمد. منتها آن‌جا به اسم یهودی‌گری، این‌جا به اسم مسیحیت.
    عکسهای تاریخی نشانگر سمت و سو و عقاید کاکران است/ بیش از ۹۰ درصد عکسهای وی با اشرار و جیلوهاست.

  2. سلام ادرس این مکان کجاست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *