فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه

فرودگاه بین المللی ارومیه

این فرودگاه که نام اصلی آن فرودگاه بین المللی شهید باکری ارومیه است، نقطه ای حساس در ارومیه و حتی شمال غرب ایران به شمار میرود.

فرودگاه ارومیه در کیلومتر ۱۱ جاده ارومیه-سلماس قرار گرفته است.

فرودگاه ارومیه در سال ۱۳۴۲ ساخته شد و در سال ۱۳۴۵ به بهره برداری رسید.

مساحت زمین فرودگاه ارومیه حدود ۳۴۳ هکتار میباشد و ارتفاع فرودگاه از سطح آبهای آزاد ۱۳۲۴ متر میباشد.

باند فرودگاه ۳۲۵۰ متر طول و ۴۵ متر عرض دارد که مجهز به چراغهای آستانه و کناره باند (جهت استفاده در ساعات شب و یا شرایط دید کم ) جهت فرود مناسب پروازها و دارای چراغهای نشان دهنده شیب فرود (PAPI) و سیستم پیشرفته ILS همراه با ۹۰۰ متر چراغ نشان دهنده سمت باند می باشد. سیستم پیشرفته ILS سیستمی است که جهت فرود ایمن هواپیماها در شرایط عادی و یا شرایط دید کم در این فرودگاه نصب گردیده است.

محدوده کنترل پروازی این فرودگاه به شعاع ۴۰ کیلومتر می باشد و برج مراقبت پرواز فرودگاه نیز مجهز به دستگاه AMD است که پرسنل مراقبت پرواز توسط این دستگاه کلیه تحرکات هواپیماها را در این محدوده زیر نظر دارند. دستگاه AMD اطلاعات خود را از رادارهای منطقه شمالغرب کشور گرفته و در اختیار پرسنل مراقبت پرواز قرار می دهد.

فرودگاه ارومیه دارای دو ترمینال داخلی به مساحت ۴۲۰۰ متر مربع و ترمینال خارجی به مساحت ۴۴۰۰ متر مربع می باشد و هر دو ترمینال مجهز به دستگاههای تفتیش بار و مسافر هستند. در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰۰۰ مسافر از ترمینال داخلی این فرودگاه تردد مینمایند.

در فرودگاه ارومیه شرکتهای مسافربری مانند هواپیمایی آسمان، ایران ایر، هواپیمایی آتا، هواپیمایی قشم فعالیت دارند.

عمده پروازهای خارجی فرودگاه ارومیه به کشورهای ترکیه، امارات ، عربستان انجام میپذیرد.

فرودگاه ارومیه قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر (متناسب با CAT ایمنی زمینی فرودگاه )و هواپیماهای متوسط و هواپیماهای بدنه باریک و هواپیماهای سبک و انواع هلی کوپتر را دارد .

لیست شرکتهای فروش بلیط هواپیما در ارومیه (کلیک کنید)

تسهیلات موجود در فرودگاه بین المللی ارومیه

بانک: در سالن ترمینال داخلی ، باجه بانک ملی و دستگاه های خودپرداز بانک  (در سالن داخلی و سالن خارجی) بصورت شبانه روزی جهت استفاده مسافرین قرار گرفته است.

پارکینگ: در محوطه فرودگاه، چندین پارکینگ وجود دارد که مسافرین و همراهان آنها میتوانند خودروهای خود را در آن محل پارک نمایند، همچنین پارکینگی مخصوص و سقف دار، برای مسافرهایی که میخواهند تا زمان برگشت از مسافرت، ماشین خود را در آنجا پارک کنند وجود دارد

بوفه و رستوران و خدمات غذائی : بوفه ای در  ترمینال پروازهای داخلی و خارجی برای رفع نیازهای مسافرین ایجاد شده و همچنین کافی شاپی جهت ارائه فست فود و نوشیدنی های سرد و گرم تعبیه شده و نیز یک غرفه به عنوان باقلوا فروشی جهت ارائه این نوع نوشیدنی تعبیه شده است.

اطلاعات پرواز : باجه اطلاعات پرواز در ضلع غربی ترمینال پروازهای داخلی قرار گرفته است که آخرین اطلاعات مربوط به پروازها از قبیل ساعت ورود و خروج  و .. را به اطلاع مسافرین حاضر در سالن میرساند. همچنین مسافرین عزیز میتوانند با شماره ۱۹۹ بصورت شبانه روزی با این مرکز در ارتباط باشند.

اعلان پروازهای خروجی فرودگاه مهرآباد :در سالن ترمینال داخلی کلیه پروازهای ورودی و خروجی از فرودگاه مهرآباد توسط مانیتور نشان داده میشود که مسافرین عزیز می توانند از وضعیت پروازهای آن فرودگاه نیز مطلع شوند.

تاکسی بی سیم: جهت رفاه حال مسافران تاکسی های بی سیم هر لحظه و همیشه برای جابجایی مسافر آماده ارائه خدمات می باشند

چرخ دستی رایگان :  مسافرین میتوانند در بیرون ترمینال از چرخ دستی های موجود بصورت رایگان استفاده نمایند.

اطلاعات بیشتر فرودگاه در سایت uromieh.airport.ir قرار دارد

مطلب پیشنهادی

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه

اولین سینما و نمایش به صورت حرفه ای در ارومیه اولین سینما و نمایش به …

دیدگاهتان را بنویسید