دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

یکی دیدنی ترین جاذبه های طبیعی گردشگری آذربایجان غربی یعنی دریاچه مارمیشو در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر ارومیه در منطقه سرسبز ترگور قرار دارد.

دریاچه مارمیشو در دره بانی و دامنه کوههای مرزی ایران و ترکیه قرار دارد دریاچه مارمیشو چشم اندازی بسیار زیبا ودلنشین دارد و یکی از بهترین مکانها برای استراحت و آرامش است که هر مسافری را شیفته ی خود میکند.

رودخانه نازلوچای از کوه‌های مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریاچه مارمیشو سرازیر میشود. اما علت پیدایش این دریاچه زیبا ریزش کوه میباشد چرا که بر اثر زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده و سد طبیعی را به وجود آورده که باعث ایجاد دریاچه فعلی شده است. ساکنان قبلی مارمیشو مسیحیان بودند و این دریاچه نام خود را از رهبر این مسیحیان یعنی بنیامین مارشیمون گرفته است که مربوط به سال های ۱۲۰۰(ه.ش) میباشد.

پوشش گیاهی و گونه های حیوانی دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو باعث ایجاد منطقه ای سرسبز در دور اطراف خود شده است گونه های درختی فراوانی مانند بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز،صنوبر و انواع درختچه های دیگر به وفور یافت میشوند و حدود شصت درصد از این درختان درخت بلوط میباشند که نمای بسیار زیبا را تشکیل داده اند و همچنین گیاهانی چون ریواس، کنگر ، خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن و انواع سبزی های کوهی در دامنه های اطراف یافت میشود. اگر بخواهیم منطقه را از لحاظ گونه های حیوانی بررسی کنیم انواع کبک، خرگوش، گراز، خرس و حتی گرگ در این منطقه وجود دارد. اما متاسفانه امروزه با شکار و کشتار بی رویه انسان بسیاری از این گونه های حیوانی در حال نابود شدن هستند و خیلی به زحمت بتوان یک گرگ یا مثلا یک خرس در این منطقه پیدا کرد.

راهنمای سفر به مارمیشو

برای سفر راحت به دریاچه مارمیشو مسیر را از شهر ارومیه و خیابان مدرس بررسی میکنیم با حرکت از فلکه مدرس و جاده انهر و عبور از روستا های  کلهر،طالین و موانا و سپس رسیدن به پل روستای دوبره و عبور از پل و در ادامه با حرکت در مسیر خلاف جهت آب و عبور از روستاهای پسان و بانی به دریاچه مارمیشو میرسیم. اهالی این روستاها کردزبان و مردمانی بسیار خون گرم و مهمان نواز میباشند. از روستاهای نزدیک این دریاچه می توان به روستاهای ارزین، پسان، کورتکویل، بانی، صوربان و بصدیق و بیگوز اشاره کرد. شما در مسیر حرکتتان به سمت دریاچه با مناظر بسیار زیبا روبرو خواهید شد و همچننین ممکن با زنبور دارانی مواجه شوید که عسل معروف مارمیشو را پرورش میدهند این عسل به خاطر وجود گل های زیاد منطقه بسیار خوش بو و خوش طعم میباشد.البته لازم به ذکر است که دریاچه مارمیشو در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و سفر در روزهای بهاره و تابستان بسیار لذت بخش و مناسب ماهگیری است و به شما پیشنهاد میکنیم که در این روزها به آنجا سفر کنید.

عکسهای مارمیشو را در زیر میتوانید ببینید (هر چند که تصاویر گویای طبیعت زیبای مارمیشو نیستند)

همه کسانی که به ارومیه سفر کرده اند، دریاچه ارومیه را دیده اند، اما بسیاری از مسافران شهر ارومیه از وجود دریاچه مارمیشو این دریاچه شگفت انگیز اطلاعی ندارند،

دریاچه ای کوچک که در صورت سفر به آن، هیچ گاه لذت طبیعت آنرا از یاد نخواهید برد.

مطلب پیشنهادی

کاظم داشی

کاظم داشی توریستی, جاذبه های طبیعی ارومیه کاظم داشی صخره ای بزرگی است در ۷۰ کیلومتری شهر …

دیدگاهتان را بنویسید