تفرجگاه بند ارومیه
تفرجگاه بند ارومیه

تفرجگاه بند

تفرجگاه بند – (تفریح و گردشگری در ارومیه)

روستای سرسبز و خوش آب و هوای بند در فاصله تقریبا سه کیلومتری و در جنوب غربی شهر ارومیه قرار دارد. امروزه روستای بند تقریبا شکل روستایی خود را از دست داده و آن را به عنوان یک منطقه تفریحی محبوب به حساب می آورند.

این روستا قدمت سه هزار ساله دارد و یکی از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می آید.

تفرجگاه بند یک روستای کوهپایی است و در یک منطقه کوهستانی  (که معروف ترین آن کوه سیر میباشد) قرار دارد، مناظر دیدنی عالی این تفرجگاه را به یکی جاذبه طبیعی و گردشگری برای شهرستان ارومیه تبدیل کرد است.

رود شهر چای از وسط این روستا میگذرد  و همچنین سد شهرچایی که یکی از زیباترین سدهای ایران می باشد درغرب این روستا قرار دارد و به زیبایی مناظر این منطقه می افزاید. از روستاهای اطراف تفرجگاه میتوان به روستا میر آباد در شمال آن و همچنین روستاهای نوشان سفلی و نوشان علیا درغرب و روستای شملکان در جنوب تفرجگاه اشاره کرد.

در ارتفاعات غربی روستای بند یک مکان تاریخی به نام مقبره صخره ای قارلی دام وجود دارد.

rostai band1
تفرجگاه بند

پیشرفت ساخت و ساز در جنوب شهر ارومیه باعث شده که فاصله شهر ارومیه (منطقه بالانشین گلشهر) از تفرجگاه بند بسیار کم شود و همین امر سبب شده که مردم به این مکان تفریحی گرایش بیشتری داشته باشند.

مردم روستای بند اغلب کرد زبان هستند و شغل اصلی آن ها زراعت و دامداری است، اما در طی سال های اخیر به دلیل افزایش گردشگران و مسافران در این منطقه، تعداد زیادی از این روستایان برای ارائه ای خدمات به این گردشگران تغییر شغل داده و همین امر سبب شده که رستوران ها و غذاخوری ها و کبابی های مختلف در تفرجگاه بند ساخته شوند که هم اکنون در میان مردم شهر ارومیه بسیار محبوب هست.

تفرجگاه بند مکان مناسبی برای مسافرانی است که به امید دیدن مناظر و لذت بردن از آن به شهر ارومیه سفر میکنند و شاید همین دلیل مناسبی باشد که در ایام نوروز و تعطیلات، تفرجگاه بند میزبان مسافران زیادی از بسیاری از استان های دیگر است

از جاذبه های فرهنگی و رسوم روستای بند میتوان به مراسم چهارشنبه سوری و شب یلدا و عید نورز اشاره کرد، که امروزه باپیشرفت این روستا و تغیرات فرهنگی جوامع آداب و رسوم وحتی فرهنگ این منطقه نیز دست خوش تغیرات شده است.

rostai band2
بند ارومیه

شلوغ ترین ساعات و روزهای بند، به عصر پنجشنبه و جمعه های هر هفته اختصاص دارد، که ترافیک سنگینی را ایجاد مینماید.

در صورتی که دوست دارید مهمانان خود را، چه خارجی و چه میهمانان سایر شهر را به یک غذای خوب دعوت نمایید، حتما سری به بند بزنید، و همچنین میتوانید آنها را به بستنی های معروف ترک، و ترشک های مخصوص دعوت نمایید.

آدرس دقیق تفرجگاه بند ارومیه روی نقشه را مشاهده کنید

۴ نظر

  1. مردم بند اکثرا ترک زبان هستند ولی چون سنی مذهب هستند به اشتباه کرد زبان معرفی میشوند و کردها نیز اکثرا بعد از احداث سد شهرچای به این محل کوچ کرند

  2. مردم عزیزبندازقدیم الیام ترک زبان هستن وسنی مذهب هستن ودرمنطقه به مردمی دین داروباایمان معروف هستن وشکرخداازلحاظ مادیات کم وکسری ندارندخواهش میکنم درموردزبان این روستاواصالت فرهنگی این روستادقت فرمایدکه ترک زبان هستن

  3. دوستان عزیز ساکنین بند کورد زبان بودند و هستند و تنها تعداد کمی کمتر از ۱۵ درصد تورک زبانند
    و همه ساکنین هم سنی مذهب هستن
    از عزیزانی که در این رابطه شک دارند دعوت میکنم که از نزدیک با مردمان بند دیدار کنند و این قضیه را از آنها بپرسند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *