به مناسبت دهه فجر
دهه فجر گرامی باد

دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران

دهه مبارکه فجر

Iranian Revolution

دهه فجر به چه روزهایی میگویند و دلیل نامگذاری آن چیست؟

در تک تک روزهای دهه فجر چه اتفاقاتی رخ داد؟

روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن دهه فجر نامگذاری شده است، که در ۱۲ بهمن حضرت امام خمینی پس از ۱۵ سال تبعید سرانجام به ایران باز میگردد.

در آن روزها ارتش شاهنشاهی اعلام بی طرفی میکند که سرانجام به سقوط نظام شاهنشاهی پهلوی منجر میشود و انقلاب اسلامی ایران پیروز میگردد.

۱۲ بهمن : بازگشت امام خمینی به تهران (فرودگاه مهرآباد) و استقبال باشکوه و بی نظیر مردم از ایشان که طول جمعیتی که به استقبال آمده بودند حدود ۳۳ کیلومتر بود. در ساعت ۹:۲۷ دقیقه بامداد و در میان تدابیر شدید امنیتی هواپیما بر زمین نشست. در این روز امام پس از فرود در فرودگاه، سخنرانی نمود و سپس برای زیارت شهدای انقلاب به بهشت زهرا رفتند.

۱۳ بهمن: در این روز حضرت امام خمینی در جمع روحانی های کشور به سخنرانی پرداختند و رژیم شاهنشاهی را خلاف عقل خطاب کردند. ( به گزارش رادیو مسکو، در این روز دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا نیز مقابل کاخ سفید علیه مداخلات آمریکا در امور ایران ، تظاهرات کردند)

۱۴ بهمن: در این روز که ۳۰۰ خبرنگار ایرانی و خارجی ، در مدرسه شماره ۲ علوی محاصبه ای مطبوعاتی با حضرت امام انجام شد، و امام فرمود که کاری نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم. ما به آنها محبت داریم به دامان ملت بیایند، قانون اساسی تدوین شده و به آرا عمومی گذاشته میشود، بزودی دولت را معرفی خواهم کرد. تمامی اتباع خارجی میتوانند در ایران زندگی کنند.

۱۵ بهمن: امام خمینی در یک سخنرانی ، جوانان را به تظاهرات و اعتصابات فرا خواند.

وزیران خارجه آمریکا و انگلیس در دیدار با دیوید اوئن از ژاپن به بررسی اوضاع ایران پرداختند.

بغداد هیئاتی را برای بررسی اوضاع ایران به عربستان اعزام کرد.

ژنرات هایزر پس از مذاکرات با مقامات ایرانی، به آمریکا بازگشت (هایزر سعی کرد که نظامیان ایران را به حمایت از بختیار دعوت کند)

همافران نیروی دریایی به طرفداری از امام راهپیمایی کردند

سید محمد باقر صدر نامه ای از عراق به ایران فرستاد و از اعتراضات حمایت کرد.

تلگرافی از سوی مرعشی نجفی برای امام ارسال شد

جواد شهرستانی (شهردار تهران) استعفا نمود و حضرت امام خمینی دوباره ایشان را به عنوان شهردار منصوب کردند.

۱۶ بهمن : در این روز دولت موقت تعیین شد

مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر موقت

مهدی بازرگان در یک محاسبه مطبوعاتی بین المللی  در مدرسه علوی عنوان کرد که برگزاری همه پرسی درباره رژیم و انتخابات مجلس از وظایت دولت موقت است و سایر وظایت دولت موقت را تشریح نمود.

۱۷ بهمن: امام خمینی در سخنان خود فرمودند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب ۱۳۵۷، عکس‌العملی مثبت داشته باشند.

در پاسخ به پیام‌های تشکر از سوی مردم و یا شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود امام به کشور، از سوی او پیام تشکری خطاب به عموم انتشار یافت.
بازرگان موقتاً از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد.
دکتر سعید، رئیس مجلس شورا، در جلسه امروز مجلس اظهار داشت: بازگشت امام خمینی، مرجع عالیقدر تشیع را به خاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش‌آمد می‌گویم.
لایحه محاکمه وزرای سابق و انحلال ساواک، در جلسه مجلس شورا به تصویب رسید.
در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند.
فلسفی پس از هشت سال ممنوعیت از سخنرانی، در حضور امام خمینی و مردم دیدار کننده با او، سخنرانی کرد.

۱۸ بهمن : آیت الله امام خمینی در دیدار با روحانیون شهر اهواز گفت: ادامه نهضت یک تکلیف است.
فرماندار نظامی تهران به این دلیل که مردم به مقررات حکومت نظامی اهمیت نمی‌دهند، ساعات منع عبور و مرور را کاهش داد.
سیزده نفر دیگر از نمایندگان مجلس استعفا دادند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوضاع ایران اظهار نگرانی کرد.

۱۹بهمن : روز نوزدهم بهمن ماه بزرگ‌ترین راه پیمایی انقلاب صورت گرفت. در قطعنامه پایانی راه پیمایی نخست وزیری مهدی بازرگان توسط تظاهرکنندگان تأیید شد.

۲۰ بهمن:  در روز ۲۰ بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنرانی رئیس دولت موقت را گوش کنند. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی صورت گرفت؛ عده زیادی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردند و به محض آغاز درگیری آنان عده زیادی از جوانان وابسته به جناح‌های مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدند. این درگیری خونین ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جای گذاشت ولی در نهایت همافران توانستند حلقه محاصره نیروهای گارد را بشکنند.

۲۱ بهمن :  روز بیست و یکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه‌جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشکر گارد در این روز به اوج خود رسید؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد. خمینی تهدید کرد در صورت عدم جلوگیری از کشتار لشکر گارد حکم جهاد خواهد داد. در این روز چندین کلانتری توسط گروه‌های مسلح مردمی تسخیر شدند که در نتیجه آن مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد. در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ بموجب این اعلامیه رفت‌وآمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد. در پی اعلامیه مزبور اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامی را باطل ساختند و تا صبح در خیابان‌ها با ایجاد حریق و راه بندان‌های متعدد مانع حرکت قوای نظامی می‌شدند.

۲۲ بهمن:  در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم درآمد. در تسخیر شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس‌آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

 

تصمیم شورای عالی ارتش:
ساعت ۱۰ بامداد روز ۲۲ بهمن شورای فرماندهان نیروهای مسلح در ستاد مشترک تشکیل گردید. نظامیان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغی، جعفر شفقت، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلی نجیمی، احمدعلی محققی، عبدالعلی بدره‌ای، امیرحسین ربیعی، کمال حبیب‌اللهی، عبدالمجید معصومی، جعفر صانعی، اسدالله محسن زاده، حسین جهانبانی، محمد کاظمی، خلیل بخشی آذر، علی محمد خواجه نوری، پرویز امینی افشار، امیر فرهنگ خلعتبری، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فیروزمند، موسی رحیمی لاریجانی، محمد رحیمی آبکناری و رضا وکیلی طباطبایی. ریاست شورای عالی ارتش بر عهده عباس قره باغی بود. پس از گزارش فرماندهان نیروها از وضعیت موجود بحث پیرامون همبستگی ارتش با مردم آغاز شد؛ اکثراً موافقت خود را اعلام نمودند و سرانجام اعلامیه‌ای مبنی بر بی‌طرفی ارتش تهیه و بامضا رسید. پس از تصمیم شورای عالی، ساعت یک بعد از ظهر خبر تصمیم شورای عالی ارتش در اختیار رادیو و تلویزیون گذاشته شد. رادیو ایران برنامه عادی خود را قطع و اعلامیه را قرائت کرد. لحظه‌ای بعد نیروهای انقلاب محوطه رادیو تلویزیون را تصرف نمودند و خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی از رادیو تلویزیون ملی اعلام شد.

مراسم دهه فجر:
هر ساله در طول دهه فجر مراسم و یادبودهای زیادی توسط طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. همچنین در سازمان‌ها، ادارات دولتی اقدام به برگزاری سمینارها و همایش‌ها می‌شود. صدا و سیمای ایران نیز غالباً به پخش نماهنگ‌ها و تصاویر مربوط به روزهای مبارزات و تظاهرات می‌پردازد.

همچنین جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران است معمولاً در طول دهه فجر برگزار می‌شود.

در روز ۱۲ بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای خمینی به ایران، در ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه نواخته می‌شود. در روز ۲۲ بهمن، آخرین روز از دهه فجر نیز که به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی ایران ثبت شده‌است، راهپیمایی حامیان حکومت ایران در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *