Iranian Space Technology
Iranian Space Technology

روز فناوری فضای ایران

روز ملی فناوری فضای ایران

روز ملی فناوری فضایی روزی است که در ان ایران با پرتاب موفقیت امیز اولین ماهواره خود به کشورهای دارای توانایی پر تاب ماهواره پیوست پس از این ایران هرسال در این روز سالگرد پرتاب این ماهواره را جشن می‌گیرد که این جشن همراه با رونمایی و پرتاب محموله‌های مختلف می‌باشد.

پس از پرتاب غرورآفرین ماهواره “امید”، اولین ماهواره ایرانی، به مدار در تاریخ ۱۴ بهمن ۸۷، این روز به عنوان “روز بزرگداشت فناوری فضایی” در تاریخ کشور ثبت گردید و به پاس قدردانی از زحمات اندیشمندان و فعالان عرصه فضایی کشور و بمنظور رونمایی از دستاوردهای ارزشمند این حوزه، هر ساله مراسمی با عنوان بزرگداشت روز فناوری فضایی با حضور مقامات عالی کشور، متخصصان، مدیران و کارشناسان حوزه فضایی کشور با تولی گری سازمان فضایی ایران برگزار می­شود.

مراسم بزرگداشت روز فناوری در سال ۹۴ با شعار “فناوری فضایی،‌ توسعه متوازن، آینده­ای پرامید” و با حضور ریاست محترم جمهوری، جناب آقای دکتر روحانی و وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ جناب آقای دکتر واعظی و برخی مقامات عالی کشوری و لشکری در محل سالن اجلاس سران برگزار گردید.

در این مراسم، ماهواره دانشجویی دوستی، آزمایشگاه ملی سنجش از دور و مرکز یکپارچه­سازی و آزمون سامانه­ های فضایی سازمان فضایی ایران توسط ریاست محترم جمهوری و مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح گردید.

همچنین در این مراسم آغاز رسمی مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی توسط ریاست محترم سازمان فضایی ایران، جناب آقای دکتر محسن بهرامی اعلام شد.

فهرست دستاوردهای رونمایی شده در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی،‌در طی سال­های ۸۸ تا ۹۳ به شرح زیر است:

  • سال ۸۸: پرتاب موفقیت‌آمیز “راکت کاوشگر ۳” حامل محموله‌ای زیستی شامل لاک پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی اعلام شد. رونمایی از ماهواره “طلوع”، “نمونه مهندسی ماهواره مصباح دو”، “نمونه مهندسی ماهواره دانشجویی نوید علم و صنعت”، “نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ”، “موتور ماهواره‌بر آن” و افتتاح نخستین “مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای ایران” و “آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌ای” از دیگر دستاوردهای فضایی کشور در این روز بود.
  • سال ۸۹: نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره “ظفر”، “رصد”، “فجر”، “دانشجویی امیرکبیر” و همچنین “نمونه مهندسی موتور ماهواره بر سفیر B۱” و “کپسول زیستی کاوشگر ۴” رونمایی شد.
  • سال ۹۰: ماهواره “نوید” با موفقیت در مدار قرار گرفت.
  • سال ۹۱: “مدل مهندسی ماهواره ناهید” و “مدل توسعه‌ای ماهواره زهره” رونمایی شد و نخستین میمون پرتاب شده به فضا “آفتاب با کاوشگر پیشگام” که زنده به زمین بازگشت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
  •  سال ۹۲: از دو ماهواره “تدبیر” و “خلیج فارس” نیز رونمایی شد. البته در مهرماه سال ۹۲ و در هفته جهانی فضا، دومین میمون فضانورد ایرانی با نام “فرگام با کاوشگر پژوهش” و با گاز مایع به فضا پرتاب شد که این محموله زیستی سالم به زمین بازگشت.

سال ۹۳: ماهواره ملی فجر با ماهواره بر سفیر با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. مراسم روز ملی فناوری فضایی دو هفته پس از پرتاب ماهواره فجر برگزار شد. در این روز نمایشگاهی از دستاوردهای چند سال اخیر ایران در عرصه فناوری فضایی پرپا شد و ماک آپ فضاپیمای سرنشین دار ایرانی به نمایش درآمد.

منبع : سازمان فضایی ایران

 

 

Iranian Space Technology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *