نکاتی مهم برای گرفتن عکس های خانوادگی زیبا و طبیعی

آیا عکس های خانوادگیتان معمولا خسته کننده و مصنوعی به نظر می رسند؟ در این مطلب لنزک چند نکته کوتاه برای گرفتن عکس های خانوادگی از عزیزانتان آورده ایم.

۱.به دنبال سرپناه بگردید

در روزهایی که آفتاب مستقیم و شدید است، شدت نور را برای گرفتن عکس های پرتره کاهش دهید. به عنوان مثال، در ساحل، یک اسکله می تواند سرپناه مناسبی برای عکاسی شما فراهم کند.

۲.ارتفاع مناسب را بیابید

نباید نسبت به ارتفاع چشمان سوژه، زاویه زیادی بگیرید، چراکه این روش نتایج جالبی نخواهد داشت. اگر افراد خانواده بر روی زمین نشسته اند، شما هم روی زمین بنشینید و هم ارتفاع با آنها شوید.

۳.نامحسوس عمل کنید

بهترین عکس های کودکان زمانی گرفته می شوند که آنها فراموش می کنند شما حضور دارید. لازم است شما در بهترین لحظه حضور داشته باشید. تنظیمات دوربین را با گرفتن چند عکس آزمایشی انجام دهید و ناحیه محدودی را برای فوکوس خودکار انتخاب کنید (Zone AF).

۴.ارتباط برقرار کنید

هنگامی که با کودکان کار می کنید، به عکاسی به عنوان بازی نگاه کنید. عکاسی را برای آنها جذاب کنید، در غیر اینصورت علاقه شان را از دست خواهند داد و از حالت چهره شان مشخص خواهد بود که به اجبار راضی به عکاسی شده اند.

۵.زوم کنید

برای محو کردن پس زمینه، از کودکان فاصله بگیرید و زوم کنید. این کار وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که پس زمینه دارای جزئیات نامناسب، اما رنگ های جذابی است.

۶.عکس را شارپ کنید

برای عکس های دارای ژست، با استفاده از فوکوس خودکار single-servo و نقطه فوکوس غیر مرکزی، بر روی چشم های سوژه فوکوس کنید. اگر افراد حاضر در عکس در حال جنب و جوش هستند از فوکوس خودکار متوالی (continuous-servo) استفاده کنید.

۷.انتخاب لنز

لنزهای زوم برای این نوع عکس ها مناسب هستند، اما عکس های پرتره جهت واضح و شارپ شدن نیازمند لنزهای ویژه ای هستند. لنز ۵۰ میلیمتری یک باید است و لنز ۲۴-۷۰ میلیمتری f/2.8 مکمل خوبی است.

۸.سه پایه را کنار بگذارید

با اینکه قرار دادن دوربین بر روی سه پایه باعث می شود از دوربین فاصله بگیرید و صحنه را کارگردانی کنید، اما کار کردن با دست باعث می شود فرصت ها را بهتر شکار کنید.

۹.عکس های با نوردهی صحیح

نمایش هیستوگرام را همزمان با نمایش عکس ها، در حالت پیش فرض قرار دهید چرا که شما را قادر می سازد تا اگر به جبران نوردهی نیاز است، متوجه شوید.

۱۰.فلاش

هنگام استفاده از فلاش لازم است اطمینان حاصل کنید که سرعت شاتر از بیشینه سرعت همگام سازی فلاش دوربینتان (maximum flash sync speed) تجاوز نکند- عموما چیزی حدود ۱/۲۵۰ ثانیه…

۱۱.در کنترل

در نور شدید، ممکن است لازم باشد برای رفع مشکل سرعت همگام سازی فلاش، از دیافراگم های کوچک و ایزوی پایین استفاده کنید یا مُد همگام سازی پر سرعت (high-speed sync) را انتخاب نمایید.

۱۲.به جزئیات دقت کنید

چشمتان را به خوبی باز کنید تا کلبه های ساحلی، اسنک فروشی های کنار ساحل یا سازه هایی که دارای رنگ های جذاب و بافت های جالب در پس زمینه شان هستند را، پیدا کنید. خاصیت دیگر این کلبه ها فراهم کردن سایه برای عکاسی است.

۱۳.از زانوهایتان استفاده کنید

دقت کنید که بهتر است هنگام گرفتن عکس های پرتره از کودکان، ارتفاع دوربین را تا سطح چشمان آن ها پایین بیاورید، در عین حال می توانید ارتباط بهتری با آنها برقرار کنید، اما مراقب مواردی که در پس زمینه حواس بیننده را پرت می کنند، باشید.

۱۴.اجبار به کار نبرید

طوری برنامه ریزی کنید که تا زمانی که همه شاداب هستند، تعداد زیادی عکس در شروع کار بگیرید. بچه ها ممکن است در صورت طولانی شدن کار، علاقه شان را از دست بدهند.

 

 

منبع:lenzak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.