قلعه بدلبو

قلعه بدلبو

قلعه بدلبو یا بدربو یکی از قلعه های مشهور و تاریخی شهر ارومیه و آذربایجان غربی است که در فاصله ۱۴ جاده سروو در روستای بدلبو قرار گرفته است این قلعه در زمان سلطنت ناصرالدین شاه توسط شجاع الدوله برادر اقبال الدوله حاکم ارومی ساخته شده است و علت ساخت آن برای جلوگیری ار حملات اشرار بوده است.

مشهوریت قلعه بدلبو بیشتر به زمان حکومت اقبال الدوله بر میگردد زمانی که شیخ عبیدالله یاغی با حملات پی در پی خود به شهر ارومیه قصد تصرف آن را در سر می پرواند او در هفدهم ذیقده سال ۱۲۹۷ ه.ق چهارده هزار نفر تفنگچی را از محال راه محال برادوست به ارومیه راهی میکند بعد از اسقرار این قوا در قلعه اسماعیل آقا اقبال الدوله به همراه خسرو خان و محمد رضاخان سرتیپ قورخانه با توپ های جنگی برای مقابله با آنها از شهر خارج شده و در قلعه بدربو جای میگیرند و دآخر با آمدن قوای تیمور پاشاخان قوای عبیداله شکست میخورد. برای قدر دانی از اقبال الدوله خیایانی را به نام او می کنند که اکنون به خیابان اقبال مشهور است.

از ویژگی های معماری قلعه تاریخی بدلبو وجود تعداد زیاد قوس های آن است که به نوبه خود درمیان آثار تاریخی آذربایجان غربی کم یاب است. برج های های را نیز میتوان در مسیر جاده به سمت روستا دید که از آن ها برای دیده بانی استفاده می کرده اند. اما از برخی از این برج ها آثار ناچیزی به جای مانده است.

مطلب پیشنهادی

مسجد حضرت قائم ارومیه

مسجد حضرت قائم ارومیه معرفی ارومیه qaim_mosque مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه این مسجد در …

دیدگاهتان را بنویسید