حتما برید ببینید
آبشار به این میگن

آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل (سوله دوگل) یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در منطقه مرگور ارومیه و در دامنه ی سرسبز با چمنزارهای زیبا کوه ۳۴۸۷ سه هزارو چهارصدو هشتادو هفت متری دالامپر قرار دارد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی استان آذربایجان غربی است.

این منطقه در مثلث مرزی ایران – ترکیه و عراق واقع شده است و به علت جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و اقلیمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به صعب العبور بودن منطقه، نقاط بکر و دست نخورده بسیاری در این منطقه وجود دارد که شناسایی آن نیاز به تحقیق و تفحص بیشتری دارد.

سوله دوکل به زبان کرد های بومی منطقه به معنی آبشار دود است، و علت این نام گذاری به دلیل برخورد شدید آب و صخرهای موجود در پیکره آبشاراست.

رازیر شدن آب از این ارتفاع باعث ایجاد یک حالت دودی شده و صدای مهیبی را تولید میکند. خود کوه دالامپر نیز به معنی محل پرواز عقاب هاست این نام به خاطر وجود عقاب در این منطقه است علاوه بر عقاب حیواناتی چون گرگ و سمندر کردی نیز در این منطقه زندگی میکنند، که امروزه تعداد خیلی کمی از آن ها باقی مانده اند.

آبشار سوله دوکل با چمن زارهای سرسبزی که در اطرافش قرار گرفته یکی از سرچشمه های رودخانه باراندوزچای می باشد. این آبشار در فاصله۶۱ کیلومتری جنوب غربی ارومیه قرار دارد.

از روستاهای که در نزدیکی کوه قرار دارند میتوان به روستای دیزج،گسیان،کوله بی،کچله و روستای سوله دوکل که همنام با آبشار است اشاره کرد.

مسیر رسیدن به آبشار از روستای دیزج به گسیان و سپس روستای کوله بی و در انتها روستای سوله دوکل است مسیر روستاهای دیزج و گسیان و کوله بی کاملا آسفالت بوده و فقط در انتها رسیدن به آبشار مسیر ناهموار و خاکی وجود دارد. در تمام مسیر به کوه آب به اندازه کافی وجود دارد و از این حیث کوهنوردان با هیچ مشکلی روبه رو نمی شوند.

آبشار سوله دوکل در تعطیلات و ماه های گرم سال، روزانه هزاران گردشگر را به دامن طبیعت میکشاند و از ویژگیهای منحصر به فرد این منطقه مهمان نوازی و خون گرمی روستاییان و عشایر منطقه است.

منطقه آبشار سوله دوکل در آن قرار دارد منطقه ای مرزی است اما از لحاظ امنتی بسیار کم خطر است و هیچ گونه مشکل امنیتی نظامی گردشگران آبشار سوله دوکل را تهدید نمی کند.

در اینجا میتونید تعدادی تصویر از آبشار سوله دوکل رو مشاهده کنید

 

 

 

 

 

بهترین جاذبه گردشگری ارومیه، دیدنی های ارومیه، اورمیه، اورمیا

۳ نظر

  1. ریحان اصفهانی

    من ۲ سال پیش اونجا رفتم خیلی جای باصفایی بود اولین بار بود که به ارومیه رفته بودم.اهالی اونجا خیلی مهمانواز بودند.من هیچوقت مزه اون سیب وحشی هایی که بین راه وجود داشت رو فراموش نمیکنم دهنم آب اوفتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.