غار چهل پله خضرلو
غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله در روستای خضرلو واقع در شهرستان چالدران (سیه چشمه) قرار گرفته است
روستای حضرلو در فاصله ۴۶کیلومتری چالدران و ۲۰ کیلومتر مانده به قره ضیاالدین قرار گرفته است.
(فاصله روستای حضرلو از ارومیه ۲۰۵ کیلومتر میباشد که در مسیر حرکت باید از نوشین شهر، سلماس، خوس و قره ضیاالدین عبور کنیم)

غار چهل پله آثاری بجا مانده از دوره حکومت باستانی اوراتوری است  و در دامنه تپه باستانی منتهی‌الیه غربی روستا واقع شده است.

قطره دهانه این غار حدود ۴ متر است.

علت نامگذاری غار به تعداد پله های آن ارتباط دارد. در قدیم تعداد پله های غار بیشتر بوده ولی با گذشت زمان و فرسایش زمین و نیز ریزش کناره های غار پرشده بود ولی اخیراً با حفاریهای غیر مجاز انجام گرفته توسط سودا گران گنجینه های زیر زمینی تعداد دیگری از پله های آن نمایان شده است و به ۳۰ پله رسیده است.

در روزگاران دور این غار به عنوان سرداب مورد استفاده قرار می گرفت و اهالی ضمن پایین رفتن از پله ها آب شرب مورد نیاز خودشان را از ته غار با کوزه تهیه می کردند.

لازم به یاد آوری است با مشاهده آثار برجای مانده از بقایای حفاریهای صورت گرفته و نیز ظروف سفالی و خمره شکسته های اطراف غار که به وفور پراکنده است، احتمال وجود ذخایر زیر زمینی طلا می رود.

این غار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری روستا همواره مورد بازدید علاقه‌مندان و دانش آموزان در اردوهای تفریحی است.

سنگ های پیرامون غار از نوع رسوبی می باشند. در تپه های اطراف غار، بقایای پی ساختمانهای باستانی قرار دارد که معلوم می شود در زمان باستان انسانهایی در آنجا زندگی می کرده اند و کشف گورستان ساکنان آن در پای کوه و پیدا شدن تعدادی از اموات آنها که در برخی از آنها در کنار مرده هایشان در قبر رشته های تسبیح و منجوق مهر تاییدی بر این مدعا می باشد. این بناهای ساختمانی از سنگهای بزرگ و سنگین ساخته شده که معلوم نیست در آن زمان با چه وسیله ای سنگهای به آن بزرگی را به بالای تپه انتقال داده اند..

غار-چهل-پله-خضرلو-چالدران
غار-چهل-پله-خضرلو-چالدران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =